דצמבר 2013

עובדים חדשים בטכניון
שם תפקיד יחידה
מור לבקוביץ מרכזת תוכנית MBA הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול
אדוארד שנקר עובד אחזקה הפקולטה להנדסה ביו רפואית
יורי אסטרקין עוזר אחראי בנין עובד עזר מעונות הסטודנטים
שלומי בריוטי אחראי לבנין ותחזוקה הפקולטה להנדסת חשמל
לב פורצקי עובד עזר יחידת הדואר
עדי כריים רכז סטודנטים מצוינים בני מיעוטים לשכת דיקן הסטודנטים
מיטל מלול מזכירת נשיא הטכניון לשכת הנשיא
דניאל לוי מרכזת לשכת הסגל האקדמי
עובדים שהחליפו תפקיד
שם תפקיד יחידה
עדי גוטרמן מהנדסת בתחום קרינה מייננת היחידה לפס"ק
ענבל שחר מרכזת הוראה הפקולטה להנדסת תעשיה וניהול
כוכי ויגודזקי מזכירה לענייני הוראה הפקולטה לרפואה
רוי גינוסר ראש מינהל הפקולטה למדעי המחשב
נטלי ויינר  מידענית הפקולטה לארכיטקטורה
חגית נחמיאס ורבנר רכזת מנהלית יחידת הביטחון

**הננו מאחלים לכל העובדים החדשים והמחליפים הצלחה וסיפוק מהעבודה.

פרישה צפוייה בחודש הקרוב
שם יחידה
פנסחי בלהה הפקולטה לרפואה
אייזלר דן הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון
תמרי יהודית הפקולטה למדעי המחשב
גבר-בילו אסתר הספריה המרכזית
פוסט אברהם הפקולטה לפיסיקה
גרינר שלום אגף בינוי ותחזוקה

** אנו מודים לכל הפורשים על שירותם בטכניון ומאחלים להם כל טוב.


נס חנוכה הפרטי של ילדי מועדונית "אימבר"

ילדי מועדונית "אימבר" הממוקמת בהדר, קיבלו בשורה משמחת ערב חג החנוכה – "השנה כל הילדים והצוות מוזמנים לצפות במופע הפסטיגל".

את הכרטיסים רכשה מכיסה הפרטי עובדת טכניון אשר ביקשה להישאר בעילום שם, העובדת פגשה את הילדים הנרגשים והצוות בכניסה לאולם המופע שם חילקה להם את הכרטיסים.

אנו מבקשים להודות לה על נתינת האמת שלה וגאים על כך שיש עובדים שכאלה בבית הטכניון.


עובדים מצטיינים הטכניונים לשנת תשע"ג

בחודש נובמבר התקיימה ועדה לבחירת העובדים המצטיינים הטכניוניים של הסגל המנהלי.
ועדה המורכבת מנציגות הנהלת הטכניון וארגוני העובדים, בחרה חמישה עובדים מצטיינים טכניונים, מתוך רשימת מועמדים ראויים שהוגשו על ידי הפקולטות והיחידות.

העובדים המצטיינים הטכניוניים שנבחרו הינם:
גילה גבירץ רכזת הסמכה בפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון
העובדים המצטיינים הטכניוניים שנבחרו הינם: גילה גבירץ, רכזת הסמכה בפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון מדברים שכתבו על גילה : "גילה היא הפנים של הפקולטה כלפי הסטודנטים. לא בכדי הסטודנטים בפקולטה מציינים בהערכה רבה את היחס האנושי והאישי שהם מקבלים אצלנו..."

ורד בהר, ראש מנהל בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול
מדברים שנכתבו על ורד: "גב' בהר מגלה מסירות ואחריות לעבודתה בטכניון. היא נרתמת ברצון לביצוע משימות, מראה נכונות לתרום מעבר לנדרש ומהווה מודל לחיקוי בקרב עמיתיה".

מיכאל קלינה, מהנדס מעבדה בפקולטה למדע והנדסה של חומרים
מדברים שנכתבו על מיכאל: "מיכאל נותן ללקוחותיו שרות יוצא דופן. מיכאל התברך בכישרון טכני אדיר ועוזר לכל המבקש עזרה, גם אם הנושא לא שייך ישירות לתפקידו..."

יעקב משה, אחראי בניין בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית
מדברים שנכתבו על יעקב: "יעקב הוא קודם כל בראש ובראשונה אדם יוצא דופן באישיותו הנעימה, בטוב ליבו, במסירותו ובתבונתו. הוא חרוץ לעילא ועילא ומטפל בראש גדול בכל בעיה, קטנה כגדולה".

אברהם אדגה, מנהל פרויקטים באגף בינוי ותחזוקה
מדברים שנכתבו על אברהם: " אברהם הוא מסוג האנשים שלוקחים עבודה ליד ומבצעים אותה עד תומה על הצד הטוב ביותר. עובד שכזה הינו גאווה לכל היחידה".

ברצוננו לאחל ברכות חמות למועמדים ולזוכים. אנו מוקירים את השקעתכם ותרומתכם הרבה ליחידה ולטכניון.
תגמולים כספיים ותעודות הוקרה יוענקו לזוכים בטקס שיערך בינואר 2014.

תיקון טעות
במידעון האחרון בפרסום עובדים מצטיינים יחידתיים, נפלה טעות בשיוך הגברת רחל אלזרדל, אשר שייכת ליחידת הבטיחות ולא אחראית קטלוג ורישום כפי שנכתב. עמכם הסליחה.


נעים להכיר - הרב ד"ר אלעד דוקוב

אלעד דוקוב
יליד 1978, נשוי + 5 ילדים
השכלה – דוקטורט במתמטיקה והסמכה לרבנות

 

למה מתמטיקה?
כי זה המדע של המדעים, הבסיס שממנו אפשר לבנות מדע.
את המחקר ביצעתי בתורת המשחקים. זהו תחום הממדל באופן מתמטי תופעות במדעי החברה בפרט כלכלה . היום זהו תחום המשלב מתמטיקה, מדעי המחשב וכלכלה.
בתורת המשחקים משכה אותי החשיבה מחוץ לקופסא, זהו תחום בו החלק הקשה זה לדעת לזהות את מה עיקר ומה טפל במודל ולהגדיר את הגדרות נכונות וכמובן גם להוכיח הוכחות.

איך מתחברת הדת למדע ?
לגמרי, סך הכל אותו בורא ברא את העולם ונתן את התורה. הם משפיעים אחד על השני בהרבה נקודות חיבור, מאמין שהשילוב בין תורה למדע זו משימה חשובה בתקופה שלנו, זה חלק מהשלילוב בין קודש לחול. לדוגמא, המתמטיקה מאד ברורה והחלטית , מה שלא מוגדר לא קיים לכן: במתמטיקה החתירה לאמת מאד קלה, (זה לא סותר שלפעמים קשה למצוא אותה) ויחסית ברור מהי הוכחה קבילה.
אבל בעולם התורה זה כמעט להיפך, מדברים על דברים מאוד רוחניים ונורא קל לטעות,לעוות נורא קל להגיד דברים שלעיתים קשה מאוד לפרוך אותם. לימוד מתמטיקה עוזר לברר מהי הוכחה קבילה בעולם הרוח. ישנו כלל ביהדות – העולמות מקבילים כנגד כל דבר פיזי ישנו בנין רוחני , ולכן ככל שמבינים במבנה הפיזי של המציאות יותר כך ניתן להבין בעולם הרוח .
מצד שני ללא ספק, אחד הדברים החזקים באמונה שלנו, זה ההבנה שאין גבולות שאי אפשר לפרוץ אותם. האמונה זה הרצון הפנימי – כוחות הנפש שלנו ליצור שינוי, אין דבר העומד בפני הרצון. הרבה פעמים כל חוקר צריך הרבה כוחות אמונה להמשיך לחקור מול קיר של אי ודאות

מתי סיימת את הדוקטורט ?
בשנת 2010. שנה אחת עשיתי פוסט דוקטורט באוניברסיטה העברית, במרכז לרציונליות , ללא ספק אחד המקומות הטובים בעולם לתורת המשחקים. כיהנתי כחבר סגל בבר אילן בפקולטה לכלכלה ושנתיים במדריד – כמרצה אורח באוניברסיטת "קרלוס ה- 3" ובמקביל כרב בקהילה היהודית.

איך אתה רואה את תפקידך כרב בית הכנסת בטכניון?
הטכניון מגדל את חוד החנית של המדע הטכנולוגיה והכלכלה של המשק הישראלי. תפקידי הוא להעצים את הפן היהודי של הסטודנטים , פן יהודי מוכוון ערכים, להוציא מהנדסים שהם אנשים יותר טובים, יותר ציוניים. לתת להם כלים לחבר את העולם והמרחב שיפעלו בו עם הערכים והזהות היהודית. כסטודנט בטכניון, הקמתי את פרוייקט "חברותא" - זהות יהודית בקמפוס . הרעיון לפרוייקט עלה לי לאחר שנכוויתי ואושפזתי בבי"ח לתקופה של חודש. נעזרתי בחבר ללימודים להנחת התפילין. הפליא אותי קור הרוח וחוסר הזיקה שלו לתפילין והחלטתי להקים פרוייקט לסטודנטים, שמעוניינים להכיר קצת יותר את הזהות היהודית לדורותיה. הפרוייקט קיים כבר 10 שנים ודואג לתת למעוניינים הרצאות שבועיות בנושאים שונים ביהדות, לסטודנטים מוצמד מנחה אישי ללימוד היהדות וכמובן יש את הפן החוויתי שאנו מארגנים בחגים, טיול לירושלים, קבלת שבת וכו'.

ועוד קצת על עצמי:
הורים – בוגרי תנועת בני עקיבא עלו בגפם לארץ מארגנטינה בגיל 18ישר לטכניון. אבא למד הנדסה אזרחית ואמא למדה ארכיטקטורה .
ילדות – קפצתי כיתה מב' ל-ד', הייתי בעיקר Nonconformist, בכיתה יא' סיימתי את כל הבגרויות ובכיתה יב' הלכתי לישיבה.
צבא – הייתי תצפיתן ביח' 869
תחביבים – אומנות לחימה- קונגפו
שעות הפנאי - לבלות עם המשפחה, לטייל, רכיבה על אופניים, קריאה


חווית לימוד בתלת מימד

לראשונה בארץ, הטכניון מציג חוויית לימוד בתלת מימד וחונך מעבדת ויזואליזציה חדשה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון.
הטקס לפתיחת המעבדה התקיים בתחילת נובמבר במעמד נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא ודיקן הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים פרופסור יהודה קלעי.

מעבדת הוויזואליזציה החדשה היא מעבדת מחקר והוראה. היא מאפשרת "כניסה" וירטואלית תלת-מימדית אל תוך הדמיות (מודלים) של בניינים, ערים, ואתרים נופיים, בין אם הם קיימים במציאות או שהם עדיין בגדר תכנון עתידי. המעבדה כוללת מסך קעור ברוחב 8 מטרים עליו מוקרנת תמונה אחודה ורציפה באמצעות שלושה מקרנים מסונכרנים. המעבדה מאפשרת לחוקרים ולסטודנטים לשלוט באופן אינטראקטיבי על הדגם או התמונה, באמצעות 7 מצלמות מעקב, חיישנים, ובקר (wand, controller) אלחוטי, המאפשרים "טיול" ויטרואלי בסביבה המוצגת. המעבדה יכולה לשתף עד 20 משתתפים בחוויה.

המעבדה, הראשונה מסוגה בישראל, היא המתקדמת ביותר בארץ ומהמעבדות המובילות בעולם. המעבדה הינה פרי יוזמתו של פרופסור יהודה קלעי, דיקן הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, והוקמה בהשתתפותם של חמישה חברי סגל חדשים בטכניון. את הקמת המעבדה הובילו פרופ"מ דניאל אורנשטיין, המשמש כראש המעבדה, והאדריכלית פרופ"מ דפנה פישר-גבירצמן, אשר תכננה, עיצבה, ופקחה על הקמתה.

לכבוד פתיחת המעבדה החדשה התקיימה סדנה בינלאומית - VIZWORLD - שתכלול הרצאות סמינריוניות, הדגמות ודיונים בשיתוף חוקרים-אורחים מהארץ והעולם.

פרופ' קלעי הסביר כך את הצורך בהקמת מעבדה מסוג זה: "בניגוד למוצרי צריכה אחרים, לא ניתן לחוות בניינים, ערים, ונופים אלא דרך נוכחות "בתוך" הסביבה. בדרך כלל, עלינו לחכות עד אשר הבניין נבנה על מנת שנוכל לחוות אותו. המעבדה תאפשר חוויה כזו טרם שהבניין הושלם, כך שניתן יהיה לגלות ולתקן שגיאות בתהליך התכנון עצמו. אפשרות זו חשובה במיוחד כאשר מדובר בתכנון סביבות בעלות גיאומטריה מורכבת, כפי שכלי התכנון הדיגיטליים הנוכחיים מאפשרים או נופים אשר שיקומם דורש התערבות תכנונית רב-שנתית."

"המעבדה תשמש למחקר של חברי סגל הפקולטה והמשתלמים לתארים מתקדמים ותשתלב ככלי הוראה בקורסי הסטודיו בפקולטה," אמרה האדריכלית פרופסור משנה דפנה פישר גבירצמן, "אנו צופים כי השימוש במעבדה יוסיף כלי חדש לתהליכי העבודה בסטודיו ויפתח אפשרויות חדשות וכיווני מחקר חדשים."

לצפייה בכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2 על המעבדה לחץ כאן


ביקור בתערוכת חנוכיות - הפקולטה להנדסה אזרחית

כתב: יואב דויטשר

לקראת חג חנוכה תשע"ד, נערך סיור של עובדי הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית לתערוכת חנוכיות ופריטי אמנות בבית משפחת ברעם. החנוכיות הן מפעל הנצחה לזכרו של גבריאל ברעם ז"ל שנפל ביום הראשון למלחמת יום הכיפורים.

במשך שמונה חודשים היה גבריאל בחזקת נעדר. בתקופה זו יצר אביו אוסף מרשים של חנוכיות יפהפיות המציגות מוטיבים בחגי ישראל ואת סיפור חייו של גבריאל.
בנוסף זכינו לסיור מעניין ומרתק בביתה של משפחת ברעם. במהלך הסיור נחשפנו לעשרות מזכרות, פריטי אמנות ופריטי ריהוט ואביזרים שתוכננו ועוצבו על ידי הזוג ברעם. הגברת בוני ברעם הובילה אותנו בין חדרי הבית במאור פנים ובהסברים מקיפים. כל פריט ריהוט טומן בחובו הפתעה: התכנון ההנדסי הקפדני והמחשבה היצירתית השאירו אותנו פעורי פה ומרותקים.

אנו מודים למשפחת ברעם על האירוח הנעים.

תערוכת חנוכיות1


פתיחת שנה"ל תשע"ד וטקס חלוק לבן - הפקולטה לרפואה

הרמת כוסית לשנת הלימודים החדשה התקיימה בנוכחות דיקן הפקולטה, חברי הסגל, עובדי הפקולטה והסטודנטים לרפואה.

לראשונה ,הטקס כלל רסיטל צהריים בו נגנה רביעיית "ראשונים" וכיבוד לכל המוזמנים. את הרסיטל יזם וארגן פרופ' ג'ון פיינברג ובהנהלת הפקולטה מקווים כי הרסיטל יהפוך למסורת ויתקיים מספר פעמים במשך השנה בהרכבים שונים .

כמו כן, התקיים טקס "חלוק לבן", אשר מתקיים מדי שנה לסטודנטים המתחילים את לימודי השנה הרביעית בפקולטה לרפואה. השנה התקיים הטקס בנוכחותם של 120 סטודנטים ולראשונה גם במעמד בני משפחותיהם.
קבלת החלוק הלבן מסמלת את המעבר מהחטיבה הפרה קלינית לחטיבה הקלינית והתחלת השלב המעשי של הלימודים במחלקות בתי החולים.
במהלך הטקס נשאו דברים- דיקן הפקולטה, פרופ' אליעזר שלו, סגן דיקן להוראה – פרופ' זאהר עזאם ופרופ' חיים ביטרמן – רופא ראשי בשירותי בריאות כללית ,אשר הרצה בנושא - "מערכת הבריאות- מי יטפל בנו? איפה? ואיך?".

בטקס הוקרן סרט הטכניון וההסתדרות הרפואית חילקה שי לסטודנט בצירוף הקוד האתי , תיק עם חלוק לבן כאשר ברקע הוקרנה מצגת עם תמונות הסטודנטים .

מטעם הסטודנטים נשאה דברים עדי בן לולו אשר ציינה את סמליות המעמד ואמרה כי "החלוק הלבן הוא תזכורת לכובד האחריות של התפקיד, ולאמון שהמטופלים העתידיים שלנו יעניקו לנו רק מתוקף היותנו רופאים. החלוק מסמל ריפוי וגם ידע, אבל הוא רק סמל. בעיניי, הרבה מהמטופלים העתידיים שלנו יצטרכו שנהיה משהו מעבר לרופא. הם צריכים שנהיה מרפאים, וכדי להיות מרפא, צריך לעשות משהו אפילו יותר קשה מאשר ללבוש חלוק לבן – צריך להוריד את החלוק הלבן ולהיזכר שגם אנחנו, כמוהם, בני אדם".

חלוק לבן


בנות חשמל נפגשות

מאת: סיון קאולי, סטודנטית לתואר ראשון ורכזת תוכנית בח"ן
בשבועות האחרונים שומעים יותר ויותר ברחבי הפקולטה להנדסת חשמל על התוכנית החדשה, לחניכת סטודנטיות חדשות ע"י סטודנטיות וותיקות בפקולטה. תוכנית "בח"ן"- בנות חשמל נפגשות. הרעיון לתוכנית:
הרעיון הובא ע"י פרופ' ליהי צלניק-מנור ועדי חנוכה, סטודנטית לתואר שני בפקולטה, שיזמו את התוכנית מתוך רצון לאזן את מספר הנשים מול זה של הגברים בפקולטה; על אף העלייה במספר החשמלטריות בשנים האחרונות, אחוז הנשים בפקולטה עדיין נמוך משמעותית מזה של הגברים: 18% סטודנטיות לתואר ראשון, ורק 5% נשים בסגל הפקולטי.
התוכנית, בהשראת תוכניות אחרות מוצלחות הקיימות באוניברסיטאות שונות בעולם, באה להעצים את בנות הפקולטה ע"י קיום מפגשים חברתיים ביניהן, לחזק את התחושה ש"יש בנות בהנדסת חשמל", וכמובן לגרום להפנמה שנשים יכולות להתקדם, גם בתעשייה וגם באקדמיה, באופן שווה לגברים.

מהחזון לתוכן התוכנית
במסגרת התוכנית מתקיימים מפגשים בין סטודנטיות בסמסטר ראשון לבין סטודנטיות מסמסטרים מתקדמים. המטרה העיקרית היא חיזוק קשרים בין סטודנטיות בפקולטה וזכייה בחברות חדשות בפקולטה. התוכנית מתמקדת בעיקר בפן החברתי והאישי. בכל מפגש יש נושא אחר המותאם לצורכי הסטודנטית ובהתאם לשלב הסימסטר. למשל: הסתגלות ללימודים בטכניון, הכנה לקראת מבחני האמצע, התמודדות עם הצלחות וכשלונות והתאקלמות לסביבת החיים החדשה כאן בטכניון .
פרט למפגשים אלו , יתקיימו לאורך השנה גם מפגשי חתך שונים: פורום נשים שהמשיכו לתארים גבוהים / למשרות בכירות בתעשייה, הרצאות של נשים בעניינים הנוגעים לנו, וכן פעילות חברתית בין בנות התוכנית ליצירת נטוורקינג שתלווה אותן גם לאחר סיום התואר.

ומה קרה בינתיים?
כ- 3 שבועות לאחר השקת התוכנית נרשמו 29 סטודנטיות מהסמסטר הראשון, המהוות מחצית מבנות סמסטר זה. לכל חניכה הוצמדה חונכת מתנדבת אישית . הפגישות הראשונות בין צוותי הסטודנטיות התקיימו כבר ועם הפידבקים החיוביים שהתקבלו, התוכנית דוהרת קדימה.
כרגע, מאמצי הצוות המארגן מתמקדים בארגון מפגש חתך ראשון ויצירת קשרים עם התעשייה לצורך תמיכה, שילוב בתכנית והשגת מימון. התוכנית מהווה מקור השראה לפקולטות נוספות בטכניון, המבקשות ללמוד איך עשינו זאת בחשמל.

מבט לעתיד
בשלבהבא הכוונה היא להרחיב את התוכנית לחניכת סמסטרים מתקדמים ע"י בוגרות הפקולטה. השאיפה היא לשלב כחונכות, מהנדסות מן התעשייה וסטודנטיות לתארים מתקדמים. אחד הדגשים העיקריים הינו יצירת קשרים מחזקים בין הנשים בפקולטה.
בתוכנית תומכים באופן אקטיבי פרופ' אדם שוורץ, דיקן הפקולטה, ופרופ. ליהי צלניק-מנור.


פרס מפעל חיים - פרופסור אברהם אלכסנדרוביץ

אות הערכה והוקרה על מפעל חיים בתחום הנדסת חשמל הוענק לפרופסור אברהם אלכסנדרוביץ' בטקס הפתיחה של כנס "חשמל 2013" ע"י שר האנרגיה והמים סילבן שלום.

הישגיו החשובים של פרופסור אלכסנדרוביץ: קידום מקצוע הנדסת החשמל בישראל, פרסום מחקרים רבים בתחומי מכונות החשמל, הנע חשמל ומערכות הספק, העמדת דורות של סטודנטים בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון, הכשרת דורות רבים של מהנדסי חשמל ופעילות ברוכה וענפה בוועדות השונות של משרד האנרגיה ובמכון התקנים, פרסומים רבים בספרות מקצועית בארץ ובעולם.

פרופסור אלכסנדרוביץ' עלה לארץ מפולין בשנת 1957 והתקבל כחבר סגל לתואר דוקטור בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון. בשנת 1985 הפך לפרופסור מן המניין.

פרופ אברהם


החלפת דיקנים
OLYMPUS DIGITAL CAMERAהחל מה-1.1.2014 פרופ' אריאל אורדע יכהן כדיקן הפקולטה להנדסת חשמל.

פרופ' אורדע נמצא בפולטה להנדסת חשמל החל משנת 1994.
תחומי המחקר העיקריים שלו כוללים - ניתוב רשת, הקצאת איכות שירות, רשתות אלחוטיות, יישום של תורת משחקים לרשתות מחשבים ותמחור של רשת.

איחולי הצלחה לדיקן הנכנס ולדיקן היוצא פרופ' אדם שוורץ.


מחלקת הרכש מתחדשת

לאחר שיפוץ מחלקת הרכש ניתלו לאורך המסדרונות ובחדרים, תמונות מיצירתה של צילה בלטמן מאגף מערכות מידע. צילה למדה אצל הציירת רעיה טלמור ביגור ומציירת בעיקר אבסטרקט. התמונות שניתלו מצויירות בצבעי שמן על בד.

רכש


מזרח ומערב מתחברים במגזין הטכניון החדש - מהדורת סתיו 2013

אתם מוזמנים לקרוא את המגזין בגרסתו הדיגיטלית
להלן הנושאים העיקריים במגזין הנוכחי:

 • לי קא-שינג תורם תרומת ענק לטכניון
 • תכנית השגרירים של בית הספר הבינלאומי
 • קורס מקוון חדש וראשון מסוגו בערבית
 • המוח מאחורי ה"קינקט"
 • חוויות מליל המדענים
 • ראיונות עם חברי סגל חדשים
 • מחקרים מעניינים ופורצי דרך ועוד כתבות רבות ומרתקות.

הפינה הטעימה - הכנת ריבות
ריבות
מתכון הבסיסי:
(1 ק"ג פרי נותן לנו 4 צנצנות של 300 מ"ל)
1 נטו ק"ג פרי (לאחר הוצאת גלעין) - תפוחים ואגסים רצוי לקלף
800 גר' סוכר
מיץ סחוט מלימון גדול
15 גר' אבקת פקטין (מעורבבת ב- 15 גר' סוכר)

הכנות מקדימות
כל פרי מצריך טיפול שונה לפני בישול:

 • סוכר, מכניסים לסיר ומתחילים לבשל.
 • פירות יותר נוזליים, כמו ענבים, שזיפים ואפרסקים, כדאי לבשל בישול מקדים של כ- 20-30 דקות, במעט מים ובתוספת לימון. את הסוכר מוסיפים רק לאחר מכן, מה שתורם לשמירת טעם הפרי.
 • פירות קשוחים במיוחד כמו נקטרינות, חבושים, משמשים, ותאנים לא רכות מאוד, יש להעמיד למשך הלילה, לאחר שפיזרנו עליהם את הסוכר, מה שיגרום לכך שהם יגירו את נוזליהם טרם הבישול. אם ישר נבשל אותם, המיצים לא ישתחררו החוצה באותה קלות. מבשלים את הפירות הללו בתוספת הנוזלים שהגירו.
 • פירות הדר דורשים בישול ארוך של כשעתיים כדי לרכך אותם. כמו כן כדאי לתת להם השריה לילית במים קרים כדי להפטר מעודף המרירות שבהם.

אופן הכנה:
ראשית שוטפים את הפירות היטב וחותכים לחתיכות כמו לסלט. מניחים בסיר רחב ככל האפשר, מוסיפים את הסוכר והפקטין ומבשלים על אש בינונית עד להמסת הסוכר היטב. לאחר שכל הסוכר נמס לגמרי, מוסיפים את מיץ הלימון והתבלינים לפי טעמכם האישי (מקלות קינמון/ כוכבי אניס/ מקלות וניל וכו' ).מגבירים את האש ומתחילים לבשל את הריבה ברתיחה מכובדת אך לא משפריצה וללא כיסוי, על מנת לאפשר למים להתאדות ולריבה להצטמצם.

ככל שמתארך זמן הבישול, הרתיחה צריכה להיות עדינה יותר. רצוי שגובה הריבה המתבשלת לא יעבור את חצי גובה הסיר, מחשש לגלישה והתזות . בזמן הבישול יש לערבב את הריבה מידי פעם בעזרת כף עץ. בסיום הבישול יש להוציא בזהירות את התבלינים שהכנסנו לסיר.
אלכוהול כגון יין אדום, וויסקי, ברנדי וכדומה מכניסים לקראת סיום בישול הריבה.

זמן הבישול משתנה בין פרי לפרי, ונע בין 15 דקות לפירות עדינים כמו פטל ותותים, עד לשעה ויותר לפירות קשים כמו חבושים והדרים.

בדיקת הקרישה
השיטה הקלאסית לבדיקת הקרישה היא בעזרת צלחת קטנה שבילתה זמן מה במקרר או בפריזר. מוציאים את הצלחת מהקירור, יוצקים עליה כפית ריבה ומחכים דקה-שתיים. מעבירים אצבע בתוך הריבה ובודקים את מידת הצמיגות שלה. יש לבחון את הקרום העליון - אם נוצרים קמטים על פניו - הריבה מוכנה. אם הריבה נשארת נוזלית, כדאי להחזיר את הסיר לאש. אפשר להיעזר במד חום לבישול במידה ויש בבית. הריבה מוכנה ברגע שהחום מגיע ל- 107-110 מעלות .

אחסון
ריבות יש לאחסן בכלי זכוכית סטריליים. אפשר לטבול את הכלים במים חמים מאוד ולייבשם הפוכים על מגבת או להכניס ל-10 דקות, על תבנית, לתנור בחום של 200 מעלות (לא לשכוח להכניס גם את המכסים). יש לשמור את הצנצנות בתנור עד שהריבה מוכנה. מוציאים מהתנור ומצננים למס' דקות.
ממלאים את הריבה בצנצנות כשהן עדיין חמות כמעט עד סופם כדי להקטין את תכולת האוויר שבהם, סוגרים במכסה והופכים את הריבה על הראש. הריבה החמה תיצור ואקום ותאריך את חיי הריבה.

יש לאפסן את הצנצנות במקום אפל וקריר ולשמור בקירור לאחר הפתיחה.

שף
בהצלחה,
ענבר - משאבי אנוש